Search below to find past Port Huron Sports Hall of Fame Inductees. You may search by year of induction or by first letter of inductees last name.

You can also use the search box below

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Image

Inductees By Name

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Y | Z | Teams

Inductees - A

Abdoo, Elmer J. "Doc"

Albert, Ernie

Allen, Robert "Bob"

Anderle, Harry J.

Anderle, John

Anderle, Tom

Anderson, Randy S.

Andreae, Jr., Frederick "Fred"

Anthony, Leo J.

Anthony, Jr., Leo J.

Armstrong, Gerald G. "Jerry"

Arquette, Rod

Ashley, Harold

Atkins, Harry

Aubuchon, Chester "Chet"

Inductees - B

Badley, Everen "Wimp"

Baker, Richard "Bake"

Bankson, Stephen

Barden, Jack "Yogi"

Baribeau, Mary

Barr, Gerald H. "Jerry"

Barringer, William

Bates, Bradley

Bates, James V.

Beach, Carl

Beck, Emil

Beedon, Roger

Bernosky-Schlipp, Maelynn

Blackney, Willard C. "Will"

Boike, Mary

Boyd-Stewart, Ann

Boyd, Ben

Boyd, Miriam

Burde, Ralph H.

Burnell, Lloyd "Jim"

Burrell, John

Burrell, Troy

Button, Don

Inductees - C

Campbell, Marshall

Ceasor, Henry "Hank"

Catalina, Charlene

Claflin, Steve

Claflin, David "Dave"

Claseman, Irvin

Cocco, Ernest E.

Cook Jr., Charlie

Cornwell Jr., Ray S.

Cowley, Sr., Charles A.

Crockett, Tyler

Cudlip, Michael William

Inductees - D

Dahlke, Craig

Dalrymple, Max

Dalrymple, Alex

Davis, Clarence "Bear"

Davis, Catherine "Katie"

Dean, Harold "Hec"

Dickinson, James E.

Dickinson, Craig

Dimmick, Ralph

Dimon, Alvin L. "Al"

Dimon, Victor F.

Downs, Joann Lapish

Draveling, Leo "Firpo"

Dusellier, Dave

Inductees - E

Edmondson, Akilah Collier

Emerich, Alex J. "Shep"

Emery, Roy "Cap"

Emrick, Michael

Inductees - F

Fitzgerald, Frank

Forstner, David

Fowler, Cecil V. "Brick"

Fraser, Jimmy

Inductees - G

Gamble, Terrance "Terry"

Goetze, Jr., Al

Gosger, James C. "Jim"

Gosger-Yantz, Pam

Green, Tanya

Groch, Richard

Inductees - H

Haeck, Edward "Red"

Hairston, Al

Hanton, Dan

Hanton, Oliver M. "Scotty"

Harris, James "Bubbles"

Hayes, James Robert "Bob"

Hazely, Booker T. "Book"

Hazely, John M.

Heering, John J.

Hewitt, Jim

Hill, Gus

Hillaker, Richard

Hills, Patrick

Houser, Donald E.

Hunt, Pat

Hux, Donald Martin

Inductees - I

Ingram, Charles R. "Charlie"

Inductees - J

Jacobson-Fullgrapp, Cynthia

Jeffery, Jacqueline

Johnson, Clyde "Pop"

Johnson, Glenn

Jones, Gary Clifford

Jones, Roger A.

Inductees - K

Karwinski, Ed

Kernohan, Virginia

Kiefer, Edgar W. "Cap"

Kilbourn, William H.

Koerber, Tim

Kring, Adam

Kromer, Robert "Sam"

Kuschel, Albert Adam

Inductees - L

Lamlein, Fred A. "Punk"

Langford, Charles

Lardner, Merrill T. "Ring"

Lashbrook, Kristie (Berry)

Laughlin, H. Reed

Lawrence, Craig

LeCaine, William "Billy"
LePla, Barb

Lightfoot, Charles

Litz, William "Bill"

Love, Robert

Lynch, Jerry Emmett

Lynch, Barbara

Lyon, George A.

Inductees - M

Manis, John

Manis, Tom

Manz, Larry

Master, James "Jimmy"

Matzka, Scott

McCalla, Robert

McCarrel, Daryel

McCoy, Sr., Edwin

McDougal, Mike

McGill, William F.

McKay, Jack

McPhail, Donald

McQuillar, Robert "Bobby"

Mericka, George P.

Mericka, Joseph "Joe"

Myers, Melvin J. "Tubby"

Michaluk, Pete

Mikula, Dorothy

Mitchell, Terry

Moeller, Frank

Molloy, Wilfred C. "Boob"

Moncrief, Sr., Anthony L. "Tony"

Mosher, George

Murphy, Brian

Inductees - N

Nelson, Ken

Inductees - O

O'Barsky, Daniel

O'Dell, Albert C. "Al"

O'Donnell, Michael R.

O'Rourke, Merle J. "Punk"

Inductees - P

Peltz, Edwin

Pesano, Veto

Pettibone, Katherine

Philp, Byron W. "By"

Ploeger, Joann

Popa, George

Porte, Ryan Patrick

Prevost-Peyerk, Jeni

Inductees - R

Rawlings, Josh

Redmond, Pricilla "Peg"

Reynolds, Melissa

Richards, Harry E.

Riggin, Sr., Fred L. "Pop"

Roach, Adam

Roach, Maurice W. "Maurie"

Roberts, Edward A.

Robertson, Harry

Robertson, Ann C.

Robins, Richard "Rich"

Rucker, Melissa

Inductees - S

Schatzline, Donald J.

Scheonrock, Robert

Schmidt, Walter

Schriner, Marty

Schultheiss, Roy

Schultz Pillsbury, Helene

Schwab, Dr. & Mrs. Charles (Frances)

Secory, Frank

Semelsberger, Ken

Senyczko, Edward "Ed"

Shagena, Randy

Shaw, Rodney

Shier, Andrew

Smith, Arthur C.

Smith, Bob

Smith, C. Lysle

Smith, Charles W. "Willie"

Smith, Ed

Smith, Harley

Smith-Atiemo, Sherry

Snider, Morris

Snyder, Harold "Ike"

Sperry, Donald E.

Spiess, Lowell W.

Springer, Harold "Brownie"

Staiger, David "Dave"

Stapleton-Haywood, Annette

Steinborn, Carl F.

Stevenson, Albert "Bud"

Stewart, Jim

Stocker, Steven

Inductees - T

Teachout, Doris L.

Thomas, Jerry

Thornley, Mary Margaret "Sis"

Thrushman, Ronald

Toles, William "Bill"

Tramski, Tom

Traub, John A.

Turner, Dick

Turner, William R. "Dick"

Inductees - U

Urban, Ed

Inductees - V

Vasquez, Michael

Vercnocke, Ronald

Vincent, Fred H.

Vincent, William H.

Inductees - W

Watkins, Wm. Henry "Watty"

Wedge, Robert "Bob"

Welch, George

Weston, Denny

Whaling, James E. "Jim"

Whitican, Frederick

Whymer, Jim

Wiley, Jeffrey

Wilson, William L.

Wine, Raymond

Wismer, Harry

Wismer, John F.

Wittliff, Philip J.

Wolfe, Albert "Timber"

Woods, Pete

Woods, Thomas E.

Inductees - Y

Yull, Ann C.

Inductees - Z

Zauner, Joseph "Joe"

Zulauf, Jay

Zulauf, Jon

Inductees - Team

1925 PHHS Football Team

1932-33 Y.M.C.A. Basketball Team

1935 St. Stephen High School Football Team

1937 PHHS Football Team

1947 PHHS Football Team

1949-50 PHHS Basketball Team

1951 Port Huron High School Football Team

1952 McGill Winkies Little League Baseball Team

1952 Port Huron High School Football Team
1955 Pee Wee Hockey Team

1958 PH Braves Baseball Team

1956-60 Skidgies Bar/Cadillac Hotel

1960 Shoffners Softball Team

1963-64 St. Stephen High School Basketball Team

1964 Pollock-Jowett Women's Fast Pitch Team

1964-65 Port Huron Catholic Warriors Hockey Team

1965 Port Huron Catholic HS Football Team

1965-66 Port Huron Flags Hockey Team

1968 PH Consolidated Babe Ruth Baseball Team
1970 SC4 Men's Golf Team

1970-71 PH Secory Mobil Flyers Hockey Team

1971 Star Oilers Squirt Travel Hockey Team

1974 Port Huron Diamonds Baseball Team

1974 Zebra Bar Softball Team

1976-77 SC4 Lady Skipper's Basketball Team

1978 Tom and Jerry's Softball Team

1978-97 Nabozney's Women's Softball Team

1980 Port Huron Central Boys' Track Team

1986 PH Northern High School Football Team

1987 Secory Mobil Flyers

1988 Secory Mobil Flyers Pee-Wee "AA" Travel Hockey Team

1990-91 Port Huron Northern boys Basketball Team

1991-92 Port Huron High School Hockey Team

1994-95 SC4 Skippers Basketball Team

1997 Port Huron Northern Girls' Tennis Team

2000 SC4 Skippers Volleyball Team

2004 SC4 Women's Volleyball Team

Little Caesars Softball Team

1979 Port Huron Northern Baseball Team

1982-83 Port Huron Junior Flags Hockey Team